بيانيه مدير حوزه هاي علميه در محكوميت كشتار مسلمانان هند
جمعه ٠٢ مهر ١٤٠٠
صفحه اصلی > اخبار حوزه علمیه البرز و اخبار حوزه های علمیه  


 

* در جلسه علنی امروز؛ نمایندگان به «مدرس خیابانی» اعتماد نکردند  *

          چهارشنبه ٢٢ مرداد ١٣٩٩

 

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تصدی مدرس خیابانی در وزارت صمت مخالفت کردند.

 

ب

خبرگزاری مهر، گروه سیاست؛ مجلس شورای اسلامی صبح امروز (چهارشنبه) برای بررسی صلاحیت حسین مدرس خیابانی وزیر پیشنهادی وزارت صنعت، معدن و تجارت تشکیل جلسه داد و بعد از شنیدن نظرات موافقان و مخالفان و شخص مدرس خیابانی وزیر پیشنهادی، در نهایت به وی رأی اعتماد ندارد.

جلسه علنی مجلس شورای اسلامی ساعت هشت و ۱۰ دقیقه صبح به ریاست محمدباقر قالیباف رئیس مجلس آغاز به کار کرد. دستور کار جلسه امروز بررسی برنامه‌ها و صلاحیت حسین مدرس خیابانی برای تصدی وزارت صنعت، معدن و تجارت و اخذ رأی اعتماد، گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد لایحه دوفوریتی افزایش سرمایه شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار یا فرابورس ایران از طریق صرف سهام با سلب حق تقدم (دوفوریت این لایحه در جلسه علنی روز چهارشنبه مورخ ۱۳۹۹/۵/۱۵ به تصویب رسیده است) و بررسی گزارش کمیسیون فرهنگی در مورد لایحه اهداف، وظایف و اختیارات وزارت ورزش و جوانان (اعاده شده از شورای نگهبان) بود.

در جلسه امروز اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در غیاب حجت الاسلام حسن روحانی رئیس قوه مقننه حضور داشت.

حجت الله فیروزی در جلسه علنی و در جریان بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت، گزارش کمیسیون صنایع و معادن درباره برنامه‌های وی را قرائت کرد و گفت: نتایج بررسی تطبیقی برنامه‌های ارائه شده مدرس خیابانی برای تصدی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اسناد بالادستی توسط کمیسیون و معاونت محترم نظارت مجلس شورای اسلامی، حکایت از آن دارد که شصت و سه درصد (۶۳%) برنامه‌های پیشنهادی با احکام فوق الذکر "منطبق" و بیست و هشت درصد (۲۸%) از موارد"همسو" است. به‌علاوه نتایج حاصله نشان می‌دهد در نه درصد (۹%) موارد نیز به احکام اشاره‌ای نشده است و این در حالی است که هشت درصد (۸%) از این عدم توجه، مربوط به احکام برنامه ششم توسعه اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی جمهوری اسلامی ایران است.

حاجی دلیگانی، نماینده مخالف: مدرس خیابانی به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی توجه ندارد

حسینعلی حاجی‌دلیگانی عضو هیئت رئیسه مجلس در مخالفت با حسین مدرس خیابانی برای تصدی وزارت صمت اظهار داشت: ما با خیابانی‌ها اختلاف کارشناسی نداریم، بلکه مشکل ما این است که این افراد قانون‌شکنی می‌کنند و هیچ توجهی به اجرای قوانین ندارند.

وی متذکر شد: هفت سال است که طبق قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، دولت وظیفه داشت که برای کالاها شناسه رهگیری ایجاد کند تا قاچاق کالا، صفر و اشتغال میلیونی شود. همچنین ۲۵ میلیارد دلار تقاضا برای ارز کاهش یابد؛ اما متأسفانه شناسه رهگیری و کد «یکتا» را اجرا نکرده و قانون‌شکنی کردند.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مدرس خیابانی به جای آنکه مسئولیت قاچاق کالا را به عنوان یکی از مسئولان وزارت صمت بپذیرد، در برنامه‌ای که به مجلس ارائه داده، عدد قاچاق را نصف کرده و این عدد برخلاف تحقیق و تفحص مجلس از ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز است. سوال ما این است که آیا قاچاق کالا با بازی با اعداد حل می‌شود؟

حاجی‌دلیگانی تأکید کرد: بهترین دلیل برای رأی ندادن به مدرس خیابانی، سوابق اوست و همه عملکرد وی را در وزارت صمت دیده‌ایم و حدود ۱۵ ماه است که وی با اختیارات وزیر در حال فعالیت است اما قانون‌شکنی بسیار زیادی کرده و در این شرایط باید محاکمه شود نه اینکه به عنوان وزیر صمت به مجلس معرفی شود.

وی ادامه داد: به خیابانی بگویید که به خیابان امین‌حضور برود و ببیند که کارگران برای خرید جهیزیه دختران خود هیچ کاری نمی‌توانند انجام دهند؛ اگر می‌تواند پاسخ این گرانی‌ها را به آنان دهد.

زنگنه، نماینده مخالف: مدرس خیابانی قابلیت مقابله با مافیای اقتصاد را ندارد

محسن زنگنه نماینده مردم تربت حیدریه در مجلس در مخالفت با وزیر پیشنهادی صمت اظهار داشت: وزارت صمت عملکرد بسیار ضعیفی داشته و مدرس خیابانی به عنوان قائم مقام آن وزارتخانه سهم بزرگی در این ناکارآمدی دارد و نمی‌توان عملکرد یک ساله وی را نادیده گرفت.

وی با بیان اینکه امروز روز عملکردهاست نه رزومه‌ها گفت: مباحث زیادی درباره انتصابات مدرس خیابانی در دوران سرپرستی در وزارت صمت و پرداخت ارز ۴۲۰۰ تومانی به شرکت‌های خاص وجود دارد که وی باید در این باره پاسخگو باشد.

نماینده مردم تربت حیدریه در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: چند دهه است که تولیدات کشور توسط واردکنندگان به گروگان گرفته شده و در این شرایط دولت اصرار بسیار زیادی داشت که وزارت بازرگانی و صنعت و معدن را از هم تفکیک کند و به جهت مقاومت مجلس و مخالفت اکثر تولیدکنندگان در نهایت مدرس خیابانی به عنوان قائم مقام وزارت صمت برای تصدی وزارت صمت به مجلس معرفی شد و وی در حقیقت در این یک سال نقش همان وزیر بازرگانی را ایفا کرد و وجود او باعث شد اختیارات بخش بازرگانی از وزیر صمت گرفته شود.

زنگنه گفت: سوال ما این است در حوزه لبنیات چرا باید صادرات شیر خشک ممنوع باشد و این مساله باعث شده بسیاری از صنایع لبنی ما دچار مشکل شود. آقای مدرس خیابانی اگر در توان شما نیست چرا برای وزارتخانه پیش قدم شدید؟ اقتصاد امروز ما در اختیار مافیای مختلفی است و ما نیازمند یک وزیر شجاع هستیم و متأسفانه مدرس خیابانی در این سه ماه نشان داد قابلیت مقابله با مافیا را ندارد.

ذاکر، نماینده موافق: مدرس خیابانی برای مبارزه با فساد اراده جدی دارد

حجت الاسلام سید سلمان ذاکر نماینده مردم ارومیه در مجلس در موافقت با مدرس خیابانی برای تصدی وزارت صمت، گفت: مدرس خیابانی فردی فراجناحی و تخصصی بوده و رویکرد وی توجه به مرزهای اقتصادی و نه مرزهای سیاسی است.

وی تاکید کرد: مدرس خیابانی در مبارزه با فساد اراده جدی دارد، در این اوضاع و احوال کشور که سال‌های آخر دولت است و مطالبات و انتظارات مردم بر سر و سامان گرفتن است باید مشکلات مردم در امر اقتصاد و تولید را برآورده کنیم.

نماینده مردم ارومیه در مجلس با بیان اینکه توجه به جوانان و گام دوم انقلاب یکی از سیاست‌های مدرس خیابانی است، افزود: مدرس خیابانی بیش از یک سال قائم مقام وزارت صمت بود و چندین ماه نیز سرپرستی این وزارتخانه را برعهده داشت و هم اکنون اشراف کامل به این وزارت خانه دارد و نواقصات آن را می‌شناسد.

ذاکر با بیان اینکه یکی از مشکلات امروز ما ضعف در حوزه دیپلماسی اقتصادی است و رویکرد مدرس خیابانی توجه به مرزهای اقتصادی است، گفت: وزارت خارجه در این حوزه نمی‌تواند به تنهایی عمل کند و در کنار وزارت صنعت باید نواقص حوزه دیپلماسی اقتصادی مرتفع شود. وزیر پیشنهادی صمت در برنامه خود بر تمرکز بر بازارهای جهانی و صادرات برای تقویت دیپلماسی اقتصادی تاکید کرده است.

وی همچنین با اشاره به مشکلات خودروسازان، گفت: مسائل و نواقص متعددی در این حوزه وجود دارد و ما به عنوان نمایندگان مجلس می‌توانیم بعد از اخذ رأی اعتماد با حمایت از وی، تحقق برنامه توجه به معیشت مردم را تسهیل کنیم، در این راستا با نظارت و استفاده از ابزارهای نظارتی چون تذکر، سوال و استیضاح مسائل را پیش ببریم.

این نماینده مجلس یادآور شد: محصولات کشاورزی نیز آسیب دیده است و صادرات این محصولات باید هرچه سریع‌تر انجام شود، بنابراین طبق برنامه وزیر پیشنهادی این کار به زودی انجام می‌شود و دولت باید زیرساخت‌های بازگشت ارز را فراهم کند.

گودرزی، نماینده مخالف: افزایش قیمت و تورم کالاهای اساسی بسیار بیشتر از تورم کالاهای غیراساسی است

عباس گودرزی نماینده مردم بروجرد در مجلس با مخالفت با وزیر پیشنهادی صمت اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب فرمودند مجلس یازدهم مجلس امید و انتظار است و امروز روز امتحان برای مجلس یازدهم است.

وی ادامه داد: مجلس یازدهم هیچ گونه دعوای جناحی با هیچیک از مسئولان ندارد و شاخص ما بحث انقلاب و منافع مردم است و ما دلسوز دولت هستیم و دلمان برای مدرس خیابانی می سوزد چرا که وی نمی‌تواند این وزارتخانه را جمع کند.

نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مدرس خیابانی ۱۵ ماه در حساس‌ترین شرایط کشور بالاترین اختیارات را داشت؛ اما فعالیت در خوری از خود نشان نداد و رئیس جمهور به جای آنکه به فکر مقابله با گرانی‌ها باشد بارها بر تشکیل وزارت بازرگانی اصرار کرد.

نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی متذکر شد: در مجلس دهم لایحه تفکیک وزارت صمت را ارائه کرد و پس از آنکه نمایندگان با آن مخالفت کردند طرح آن در مجلس ارائه شد که ما باز هم با آن مخالفت کردیم و حرف ما به آقای روحانی این است که ای کاش این همه تلاش و اصرار و کارهای غیرضروری که برای تشکل وزارت بازرگانی کردید صرف مقابله با گرانی می‌کردید.

گودرزی بیان کرد: افزایش قیمت و تورم کالاهای اساسی بسیار بیشتر از تورم کالاهای غیراساسی است که ارز ۴۲۰۰ تومانی و ارز جهانگیری به آن داده شده است و سوال ما این است آقای مدرس خیابانی شما می‌توانید با مافیا برخورد کنید؟

نماینده مردم بروجرد گفت: این روزها می‌بینیم کارچاق کن‌ها در راهروهای مجلس برای رأی اعتماد وزیر پیشنهادی صمت تلاش می‌کنند و سوال ما این است شما چه کاره مملکت هستید که به دنبال چنین اقداماتی هستید و از رئیس مجلس می‌خواهم با این افراد برخورد جدی کند.

عنابستانی، نماینده مخالف: قیمت کالاهای اساسی به ویژه لبنیات و حبوبات بسیار گران شده است

علی‌اصغر عنابستانی نماینده مردم سبزوار در مجلس در مخالفت با وزیر پیشنهادی صمت اظهار داشت: مدرس خیابانی با فشارهای رئیس دفتر رئیس‌جمهور و جهانگیری قائم مقام وزارت بازرگانی شد و آنان در همه این مدت اصرار به تفکیک وزارت صمت داشتند.

وی ادامه داد: مدرس و همکارانش ادعا می‌کنند که ما قطعه برای ساخت خودرو نداریم؛ سوال ما این است که شما چه کاره بودید و چرا می‌گوئید که قطعه نداریم؟ آیا نمی‌بینید که کفِ پارکینگ‌ها پر از خودرو شده و عده‌ای در حال احتکار قطعات خودرو هستند؟

نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: جای تأسف دارد که قیمت میلگرد از ۳,۸۰۰ تومان به ۱۲ هزار تومان افزایش یافته است. قیمت لوازم خانگی در این سه ماه حداقل ۴۰ درصد افزایش یافته و از سوی دیگر، قیمت کالاهای اساسی به ویژه لبنیات و حبوبات بسیار گران شده است؛ باید به فکر مردم باشید.

عنابستانی گفت: آقای مدرس خیابانی! شما یکی از بازداشتی‌های فتنه را در رأس یکی از شرکت‌های بزرگ بازرگانی گذاشتید و بسیاری از مسائل و مصالح کشور را در نظر نگرفتید.

وی اظهار داشت: رئیس‌جمهور سه ماه مجلس را معطل کرد و در دقایق آخر وزیر پیشنهادی صمت را به مجلس معرفی کرد تا نمایندگان را تحت فشار قرار دهد اما ما امروز به وی ثابت می‌کنیم که تحت فشار قرار نمی‌گیریم و رئیس‌جمهور موظف است که سرپرست بعدی وزارت صمت را معرفی کند. همچنین رئیس‌جمهور باید بداند که مجلس انقلابی در دفاع از مردم رأی می‌دهد و به تهدیدات و تطمیع‌ها هیچ‌گونه توجهی ندارد.

نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی متذکر شد: عملکرد مدرس خیابانی در این ۱۵ ماه واقعاً اسفناک بوده و ما نسبت به مردم مسئول هستیم. باید وزیری در وزارت صمت فعالیت که بتواند این شرایط سخت را مدیریت کند اما مدرس خیابانی در این دوران به تولید داخلی به شدت لطمه زده و صادرات هم کاهش بسیار زیادی یافته است.

بابایی، نماینده موافق: جوانگرایی مهم‌ترین برنامه مدرس خیابانی است

علی بابایی رئیس فراکسیون کارگری مجلس در موافقت با مدرس خیابانی برای تصدی وزارت صمت، گفت: حرف‌های شما صحیح است اما چرا مدرس خیابانی باید در این زمینه پاسخ دهد آن هم در شرایطی که دارای سوابق روشن در حوزه صنعت است، چرا باید پاسخگوی ادوار هشتم، نهم و دهم مجلس شورای اسلامی باشد.

وی افزود: مدرس خیابانی نیابد امروز در مورد سیاست‌های کلان اقتصادی پاسخ دهد، شما سوال از رئیس جمهور را مطرح کردید، چرا وی را به گرو گرفته‌اید.

نماینده مردم ساری در مجلس خاطرنشان کرد: مدرس خیابانی از ابتدای فعالیت خود به عنوان سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت از تشکل‌های کارگری، کارفرمایی و اتاق بازرگانی حمایت کرده و پیوسته پای کار صنعت بوده است.

بابایی تصریح کرد: وزیر صنعت، معدن و تجارت باید پاسخگوی مشکلات حوزه صنعت باشد اما مدرس خیابانی هنوز وزیر نشده است و امروز از جایگاه حقیقی به ما پاسخ داده و از فردا که چنانچه انتخاب شود به عنوان وزیر این وزارتخانه باید پاسخگو باشد.

وی خطاب به نمایندگان مجلس، گفت: اشتباه نکنید ما زمان نداریم و حتی اگر یک روز یا یک ساعت وزارت صنعت، معدن و تجارت بدون متولی بماند خیانت است.

این نماینده مجلس اضافه کرد: اگر صنعت خودرو و فولاد دارای مشکل است باید به این نکته توجه کنیم که مافیای آنها کسانی هستند که از بیرون مدیریت می‌کنند و برای ارائه سند خودرو و فعالیت‌های ایران خودرو تلاش می‌کردند.

بابایی افزود: ما مجلس یازدهم هستیم و برای ما مردم و تفکرات و رهنمودهای رهبر معظم انقلاب مهم است که فرمودند تعامل و کار کارشناسی در وزارتخانه‌ها امروز برای ما مهم است.

وی با بیان اینکه جوانگرایی از شعارهای مهم مدرس خیابانی است، گفت: دو رئیس کمیسیون صنایع و معادن و اقتصادی برنامه‌های وی را تأیید کردند بنابراین چنانچه او به عنوان وزیر انتخاب شود در آینده می‌توانیم حرف‌هایی برای گفتن داشته باشیم.

خدابخشی، نماینده موافق: رأی اعتماد به مدرس خیابانی، رأی به خودکفایی و ثبات بازار ارز است

محمد خدابخشی نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در موافقت با مدرس خیابانی برای تصدی وزارت صمت، با بیان اینکه مسند مدیریت مسئولیتی الهی است که به وزیر سپرده می‌شود و باید از این امانت الهی مراقبت کند، گفت: با بررسی ادبیات در سطح ملی و بین‌المللی درباره معیارهای موجود انتخاب مدیران در طی سال‌های اخیر معیارها را می‌توان از حیث نوع نگاه به هشت معیار عمده تقسیم کرد.

وی افزود: ویژگی‌های مهم اخلاقی، سوابق مرتبط، ویژگی‌های علمی و تخصصی، مسئولیت‌پذیری اجتماعی، رعایت شایسته‌سالاری، توانایی جسمی و ذهنی، مهارت ارتباطی و انسانی، آگاهی و توان انجام وظایف مدیریتی و همچنین ارزیابی برنامه‌های پیشنهادی از جمله ابعاد مهم انتخاب مدیر شایسته است.

نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تصریح کرد: بر اساس معیارهای مذکور که همه آنها برگرفته از مبانی نظری روشن و متکی بر آموزه‌های دینی است و بدون حب و بغض و به صورت احساسی باید ارزیابی شود و بر اساس آن تصمیم‌گیری کنیم.

خدابخشی در دفاع از وزیر پیشنهادی صمت، گفت: شخصی که برای تصدی وزارت به مجلس معرفی شده است، فردی است که امتحان خود را در دوران تصدی قائم مقامی وزارت صمت در حوزه بازرگانی و همچنین سرپرستی این وزارتخانه به خوبی پس داده است از این رو مشکلات موجود و انتقادات همراهان متوجه دولت است و نه فقط این وزارتخانه. همه مسئولیت‌ها و انتظارات را نباید از وزارتخانه خاص مطالبه کنیم.

وی گفت: توانمندی، درایت و سختکوشی خود را با اقدام عملی و پرهیز از حاشیه به اثبات رسانده و وی ۱۸ سال سابقه کارشناسی و مدیریتی در این مجموعه عظیم را به ثبت رسانده است.

این نماینده مجلس تاکید کرد: در بازه زمانی تحریم فشارهای شدید بین‌المللی برای انزوای ایران و مسدود شدن کانال‌های بانکی که تأمین کالاهای اساسی و مواد اولیه تولید با دشواری مواجه بود و بسیاری از واحدهای تولیدی را با مشکل مواجه کرده بود، وی توانست با تکیه بر توان و ظرفیت داخلی اقدام به احیای صنعت و پایداری تولید کند.

خدابخشی گفت: مدرس خیابانی را می‌توان به جرأت مدیری مدبر، توانمند و متعهد و موفق در کشور نامید و رأی اعتماد به او بی‌گمان رأی به خودکفایی، ثبات بازار، ثبات قیمت‌ها، قطع وابستگی، تولید ملی، دوری از حاشیه‌ها، نخبه‌پروری و استفاده از نیروی توانمند داخلی و شعار ما می‌توانیم، است.

رسولی نژاد، نماینده موافق: سلامت و دیانت از ویژگی‌های مدرس خیابانی است

سید احمد رسولی نژاد نماینده مردم دماوند و فیروزکوه در مجلس در موافقت با مدرس خیابانی برای تصدی وزارت صمت، با بیان اینکه سابقه شناخت بنده از «خیابانی» به دوره هفتم مجلس برمی گردد، گفت: آن زمان او در شهرستان فیروزکوه به عنوان مدیر کارخانه سیمان مشغول به کار بود و من از آن زمان وی را می‌شناسم و همان زمان نیز پیگیر فعالیت‌های او بوده‌ام.

وی با اشاره به اینکه ما دوره‌هایی را پشت سر گذاشته‌ایم، خاطرنشان کرد: من به شخصه سال آخر دولت‌های اصلاحات و سازندگی را در مجلس پشت سر گذاشته‌ام، دوستان خیلی مراقب باشید زیرا جریان‌هایی هستند که می‌خواهند مجلس را تحت تأثیر قرار دهند اما ما به عنوان کمیسیون تخصصی بررسی کردیم و به مسائلی که امروز مطرح شد نرسیدیم.

این نماینده مجلس اضافه کرد: البته ما قطعاً می‌خواهیم که آقای خیابانی در عزل و نصب‌ها در مقام وزارت افراد کارآمد و انقلابی را انتصاب کند، افرادی که وابسته به جریان فتنه هستند که خط قرمز مقام معظم رهبری بوده و متأسفانه در این دولت رعایت نشد، از آن‌ها استفاده نکنیم.

رسولی نژاد تاکید کرد: در رابطه با سابقه کار «خیابانی» نیز باید بگویم که در برخی از دوره‌ها افرادی به عنوان وزیر به مجلس پیشنهاد شده‌اند که یک روز کار دولتی نداشته‌اند اما او در ۳۰ سال اخیر در تمام سطوح کار کرده است و پله پله مشغول فعالیت بودند به طوری که در بخش‌های صنعت، بازرگانی مشغول به فعالیت بودند.

وی گفت: مدرس خیابانی تحصیلات متالوژی از دانشگاه علم و صنعت هستند و مهندسی صنایع را نیز در همان دانشگاه اخذ کرده و سلامت و دیانت از ویژگی‌های مدرس خیابانی است از این رو توانایی لازم برای اداره وزارت صمت را دارد.

نماینده مردم دماوند و فیروزکوه در مجلس با بیان اینکه مشکلات در درون کشور زیاد است و ما برای همان طرح سوال از رئیس جمهور را مطرح کرده‌ایم، تصریح کرد: از این رو اگر این اتفاق صورت می‌گرفت بخشی از ابهامات و سوالات مرتفع می‌شد، از طرف دیگر دولت یک تیم اقتصادی دارد، حال اینکه تمام مشکلات را متوجه یک فرد کنیم که تنها ۳ ماه سرپرست وزارتخانه بوده است درست نیست.

مدرس خیابانی: برنامه‌ای مهم‌تر از حمایت ساخت داخل نداریم

بعد از سخنرانی مخالفان و موافقان برنامه وزیر پیشنهادی وزارت صمت، مدرس خیابانی پشت تریبون مجلس حاضر شد و به بیان دیدگاه‌های خود پرداخت و به برخی انتقادات که از سوی برخی نمایندگان مطرح شده بود، پاسخ داد.

وزیر پیشنهادی وزارت صمت با اشاره به شرایط کنونی کشور که هم سخت و هم اعتلاءبخش است، گفت: سخت از این جهت که شرایط تحریمی به سرکردگی آمریکا، به کشور فشار می‌آورد و با شیوع کرونا، این فشارها توسعه یافته است اما اعتلاءبخش از این جهت که به تولید داخل عمق می‌دهد.

مدرس خیابانی با اشاره به شرایط کرونا و افزایش تولید کالاهای مرتبط با مبارزه با این ویروس اظهار داشت: در سال «جهش تولید» افزایش تولید ماسک و مواد ضدعفونی‌کننده از مصادیق تعالی‌بخشی به تولید داخل است که برای استقلال صنعتی، شیوع این ویروس فرصتی بی‌نظیر بود.

وی ادامه داد: ابتدا خلاصه‌ای از اهداف، سیاست‌ها و برنامه‌های خود را در سه بخش صنعت، معدن و تجارت اعلام می‌کنم. از رویکردهای اصلی برنامه من که حاصل کار کارشناسی و حضور میدانی در واحدها و شهرک‌های صنعتی و معدنی است، استفاده از نخبگان علمی و دانشگاهی و صنعتگران برای بهبود معیشت و اشتغال مردم است که دشمنان آن را نشانه گرفته‌اند.

مدرس‌خیابانی یادآور شد: ضمن پاسخ به دغدغه‌های نمایندگان و مردم و اجرای گام دوم انقلاب در تحقق شعار «جهش تولید» نیز نقش داد. اینجانب دغدغه معیشت مردم، تحقق جهش تولید با استفاده از عمق تولید داخل، توسعه سرمایه‌گذاری، توسعه صادرات و کنترل واردات و نهایتاً تنظیم بازار را در صدر برنامه‌های خود قرار داده‌ام و تلاش می‌کنم تا با ظرفیت‌های خالی صنعتی و معدنی تکمیل شده، به اشتغالزایی کمک کنم.

وی با اشاره به استفاده از ظرفیت تمام استان‌های کشور در افزایش تولید بخصوص استان‌های محروم و مناطق مرزی تصریح کرد: از واردات کالاهای غیرضروری و دارای مشابه تولید داخل به شدت جلوگیری می‌کنم. در زمان قائم‌مقامی وزارت صمت، ممنوعیت ۲۵۰۰ قلم کالای غیرضروری را تصویب کردم که جلوی خروج چهار میلیارد دلار ارز از کشور گرفته شد.

وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت تأکید کرد: در حال حاضر سه قلم کالا امکان ورود به داخل را دارد؛ ۱ کالاهای اساسی ۲ ماشین‌آلات صنعتی تولیدی ۳ مواد اولیه ضروری برای تولید داخل؛ همچنین دو موضوع شفاف‌سازی و تمرکززدایی و تفویض اختیارات به استان‌ها را در دستور کار دارم که در این راستا اخیراً برخی اختیارات شورای معادن را به شورای معادن استان‌ها واگذار کردم.

مدرس‌خیابانی، توسعه فضای کسب و کار و بهبود محیط کسب و کار را از دیگر برنامه‌های اصلی وزارت صمت دانست و گفت: به دنبال انتصاب مدیران شایسته جوان هستم. تعدادی از نمایندگان اتهاماتی در خصوص انتصابات به من وارد کردند. برای انتصابات از دستگاه‌های امنیتی استعلام بگیرید. من از نوادگان شیخ محمد خیابانی در تبریز هستم؛ این چیزها به من نمی‌چسبد.

وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت با تأکید بر اینکه برنامه‌ای مهمتر از حمایت از ساخت داخل در وزارت صنعت نداریم، خاطرنشان کرد: هر فردی که وارد حوزه تولید داخل شده است، با تعرفه‌های وارداتی از او حمایت می‌کنم. جلوی واردات کالاهای دارای مشابه تولید داخل را گرفته‌ام. اگر در این بازه زمانی، تولید داخل را روی پای خود نگذاریم، شاید دیگر هیچ‌گاه موفق نشویم.

وی ابراز امیدواری کرد که افزایش تاب‌آوری تولید داخل و رفع وابستگی به نفت که آرزوی دیرینه رهبر انقلاب است، محقق شده و درب چاه‌های نفت برای همیشه بسته شود. آنهایی که می‌گویند مدرس خیابانی باعث کاهش صادرات شده است، بدانند زمانی که قائم‌مقام بودم ۴۱.۳ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی با حجم ۱۳۵ میلیون تن کالا به ۱۰۰ کشور دنیا محقق شد.

مدرس‌خیابانی افزود: صادرات ۵۷ میلیون تن زنجیره فولاد معادل ۹ میلیارد دلار در زمانی که قائم‌مقام وزارت صمت بودم، تحقق یافت. این در حالی است که به دلیل کرونا، آلمان و اسپانیا ۴۵ درصد و انگلیس ۲۰ درصد کاهش صادرات داشته‌اند. رشد اقتصادی چین پس از ۲۰ سال متوقف شده است اما کشوری که ۱۵ کشور همسایه دارد، نباید روند صادرات آن متوقف شود. ما به استان‌های مرزی توجه بیشتری خواهیم کرد. راه افزایش تولید، توجه به استان‌های مرزی و صادرات از این استان‌ها است.

وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت با تأکید بر اینکه مقایسه ایران در حالی که تحت شدیدترین تحریم‌ها است، با کشورهای دیگر اشتباه است، گفت: کرونا باعث شد این مقایسه ما با دیگر کشورها به صورت برابر انجام شود. ما نگذاشتیم که در دوران کرونا، قفسه فروشگاه‌ها خالی شود اما دیدیم که در دیگر کشور، فروشگاه‌ها خالی شد و مردم بر سر دستمال کاغذی دعوا می‌کردند. همچنین درحالی که کشورهای دیگر، سر ماسک‌دزدی دعوا داشتند، ما توانستیم روزانه ۱۱ میلیون ماسک تولید کنیم و حتی صادرات گان و ماسک هم داشته باشیم ولی پس از موج دوم کرونا، متوقف شد. در حال حاضر نیز ظرفیت تولید روزانه ۲۲ میلیون ماسک را داریم.

وی با بیان اینکه از دیگر برنامه‌های مهم من در وزارت صمت، تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام صنعتی و احیای واحدهای صنعتی متوقف شده است، افزود: در برنامه داریم تا پایان سال ۵۰۰ واحد صنعتی احیا شود که تاکنون ۴۳۰ واحد آن احیا شده است.

مدرس‌خیابانی درباره صنعت خودروسازی گفت: غول‌های خودروسازی که در دوره برجام به کشور آمدند، اولین صنایعی بودند که با بازگشت تحریم‌ها، کشور را ترک کردند. فکر می‌کردند می‌توانند خودروسازی ما را تحریم کنند اما در چهار ماهه ابتدای امسال ۱۴۰۰ دستگاه تولید خودرو داشته‌ایم. پس از دو سال کاهش تولید خودرو، شاهد رشد ۲۰ درصدی تولید خودرو بودیم. ایران‌خودرو به تنهایی در چهار ماهه امسال ۳۳ درصد رشد تولید خودرو داشت. همچنین تعهدات خودروسازان ۷۱ درصد کاهش یافت. ۱۹۰ هزار دستگاه خودروی کفِ پارکینگی در حال حاضر به کمتر از ۸۰ هزار دستگاه رسیده است.

عدم حضور رئیس جمهور در مجلس کسر شأن مجلس شورای اسلامی بود

علیرضا سلیمی نماینده نماینده مردم محلات در تذکری گفت: بر اساس آئین نامه داخلی مجلس، رئیس جمهور باید برای ارائه برنامه وزیر پیشنهادی در صحن مجلس حاضر باشد و به معرفی کاندیدای تصدی پست وزارت بپردازد. عدم حضور رئیس جمهور در جلسه امروز، کسر شأن برای مجلس است.

همچنین آقای روحانی سه ماه فرصت داشتند تا گزینه وزارت صمت را به مجلس معرفی کنند و امروز دقیقاً روز پایان این مهلت بود. این زمان برای معرفی گزینه پیشنهادی نیز کسر شأن مجلس بوده است و باید از جایگاه مجلس دفاع کرد.

ستاد کرونا حضور رئیس جمهور در جلسه رأی اعتماد را به مصلحت ندانست

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس در جریان جلسه علنی مجلس شورای اسلامی و در پاسخ به تذکر علیرضا سلیمی نماینده مردم محلات نسبت به عدم حضور رئیس‌جمهور در جلسه رأی اعتماد به وزیر پیشنهادی صمت، اظهار کرد: آقای حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس‌جمهور در این خصوص نامه‌ای به من نوشتند و یک نامه رسمی نیز از دفتر رئیس‌جمهور در رابطه با حضور ریاست‌جمهور در جلسه رأی اعتماد برای من ارسال شد.

وی افزود: رئیس‌جمهور برای حضور در جلسه رأی اعتماد از ستاد ملی مقابله با کرونا استعلام کرده و ستاد کرونا حضور ایشان درجلسه امروز را به دلیل شرایط کرونایی به مصلحت ندانسته است.

نمایندگان مجلس با تصدی مدرس خیابانی در وزارت صمت مخالفت کردند

در نهایت رأی گیری برای رأی اعتماد به حسین مدرس خیابانی برای تصدی پست وزارت صمت از سوی رئیس مجلس اعلام شد و با جمع شدن برگه‌های رأی و شمارش آرا مشخص شد که نمایندگان به وی و برنامه‌های مدرس خیابانی اعتماد نکرده‌اند.

وکلای ملت با ۱۰۴ رأی موافق، ۱۴۰ رأی مخالف و ۱۰ رأی ممتنع با تصدی مدرس خیابانی در وزارت صمت مخالفت کردند و به وی رأی اعتماد ندادند.

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج