بيانيه مدير حوزه هاي علميه در محكوميت كشتار مسلمانان هند
سه شنبه ١٣ خرداد ١٣٩٩
صفحه اصلی > اخبار حوزه علمیه البرز و اخبار حوزه های علمیه  


 

* سومین نشست تخصصی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با نگاه به بیانیه دوم انقلاب  *

          يکشنبه ١٩ اسفند ١٣٩٧

 

بیانیه گام دوم می تواند چراغی باشد برای تنظیم اسناد و اسناد می تواند بندهای بیانیه را به طور شفاف در یک نظام آرام علمی تبیین و به اجرا نزدیک کند . این است رابطه متقابل بین سند الگوی پیشرفت و بیانیه گام دوم

 

حضرت آیت الله علیدوست دام مجده رئیس اندیشکده فقه و حقوق اسلامی مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در نشستی که در استان البرز به میزبانی مرکز مدیریت حوزه علمیه استان البرز در 19 اسفند 97 با موضوع " سومین نشست تخصصی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با نگاه به بیانیه گام دوم " برگزار شد خاطر نشان کرد : به نظر می رسد این نشست که به " مقایسه و مقارنه بین سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت و بیانیه گام دوم " می پردازد برای اولین بار است که در کشور انجام می شود.

عضو محترم جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در ادامه فرمودند : به نظر من با توجه به محتوای بیانیه و سند الگو ، بین این دو رابطه متقابلی وجود دارد و فرهیختگانی که می خواهند سند الگو را تنظیم کنند باید با توجه به بیانیه گام دوم این کار را انجام دهند و نمی توانند فارغ از محتوای بیانیه عمل کنند و دست آخر پس از لحاظ بیانیه و تنظیم سند الگو ، باید برگردند و ابهامات بیانیه را برطرف و آن را برای اجرایی شدن نزدیک کنند. 
مدرس محترم درس خارج فقه و اصول حوزه علمیه قم ضمن تاکید بر برگزاری جلساتی حمایتی از بیانیه گام دوم ، از اکتفا به این دست حرکت ها نهی کرده و چنین فرمودند : من در درس خارج درباره بیانیه گام دوم سخنی داشتم که البته برخی مطابق معمول شیطنت هایی داشتند . البته اینکه باید تجمعاتی برای بیانیه برگزار شود وافرادی پشتیبانی کنند کار خوبی است مانند نشست بسیار و بجا و محترمی که در فیضیه برگزار شد. اینکه برخی از خبرگزاری ها گفتند که فلانی گفته { این تجمع }کار لغوی است . هرگز من نگفتم .
آنچه مهم است پرداختن به محتوای بیانیه است ؛ آنهم نه اینکه مثلاً رهبر معظم انقلاب بر استقلال و استفاده از ظرفیت داخل تأکید کرده اند حالا ما فقط بیاییم شروع کنیم در عظمت استقلال و استفاده از ظرفیت داخل سخن بگویم یا احیاناً یک سند  قرآنی و روایی پیدا کنیم ؛ به نظر من این کار ها شده است . این آن مطلبی بود که من آنجا گفتم . 
به نظر من الان باید فرهیختگان و صاحبان اندیشه فارغ از هیاهو و فارغ از برخی احساس ها مثلاً استقلال را دقیقاً تفسیر کنند . به عنوان مثال الان کشور ما درگیر بحث پیوستن یا نپیوستن به این سند می باشد. عده ای موافق و عده ای مخالف اند. و این دو ، گاه همدیگر را به یک سری مسائل متهم می کنند که شاید دور از اخلاق باشد. 
دلیل این نزاع این است که : ما با یک حفره های نظری و تئوریک مواجهیم که این ها را دقیق بررسی نکرده ایم . اینکه چه حرکتی موافق استقلال است جای بحث است و اینکه اگر استقلال کشور با منافع اقتصادی کشور نا همسو بود چه باید کرد؟ و سوالاتی از این دست . این بحث ها دیگر جایش در خیابان و امثال ذلک نیست. 
این استاد فقیه و محقق ارجمند در ادامه در قالب مثالی دقت و اهمیت بالای سند الگو را چنین بیان فرمودند : الان همین سند الگو که حدود 10 صفحه است ؛ اسناد پشتیبان آن بالای ده هزار صفحه است ، صدها پژوهشگر روی آن کار کرده و هزاران ساعت فکر پشتوانه آن می باشد . مثلاً راجع به بند 41 از بخش تدابیرِ سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت " اعتلای منزلت و حقوق زنان و ارتقای جایگاه اجتماعی و فرصت های عادلانه آنان و تأکید بر نقش مادری" بیش از یک سال است که محققین بحث کرده اند و افکار مختلف حتی اسناد سایر کشورها را هم دیده اند و نهایتا اولا بر اساس اقتضائات اسلام و ثانیا بر اساس اقتضائات ایران این بخش از سند تنظیم شده است .  
حضرت استاد در ادامه عنوان کردند : به عنوان مثال راجع به نقش زن، ما با یک اندیشه مواجه نیستیم . از طرفی تفکر فمنیست های رادیکال را داریم و از سویی – حتی میان آنان که از درون شریعت و به نام دین حرف می زنند اختلاف دیدگاه داریم – هم کسانی را داریم که سپردن یک وزارت خانه یا یک پست در حدّ فرمانداری را ، از باب ولایت می دانند و چون ولایت زن را دارای اشکال می بینند اعتراض می کنند . و هم متفکرانی داریم که بر اساس اسناد و ادله ای تا حدّ مرجعیت را برای زن جایز  می دانند . ( که به نظر من نباید جسارت و بی احترامی کرد ) .   
بالاخره آیا کشور باید همین طور بماند ؟ این استخوان لای زخم بماند ؟ 
خب کشور که نمی تواند این طور باشد . کشور باید به یک سندی برسد که آن سند همیشه حرف  آخر و فصل الخطاب باشد .
بیانیه گام دوم می تواند چراغی باشد برای تنظیم اسناد و اسناد می تواند بندهای بیانیه را به طور شفاف در یک نظام آرام علمی تبیین و به اجرا نزدیک کند . این است رابطه متقابل بین سند الگوی پیشرفت و بیانیه گام دوم.

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج